Početna > Kolumne > “Ukleti” Wembley
Ah taj Wembley… Kultno mjesto ne samo u Engleskoj već i u cijelom sportskom svijetu. Svaki mladi Englez sanja o Wembleyu. Sanja da njemu zaigra, zablista, popne se u svečanu ložu i podigne trofej. Wembley je drugi po broju sjedećih mjesta u Evropi i najveći natkriveni stadion u svijetu. Stadion na kojem ćemo ukrstiti koplja sa Liverpoolom ima dvije ere. Staru i novu.
Prvobitni naziv je bio Empire Stadium. Građen je od 1922. do 1923. Izvođač radova je bila kompanija “Sir Robert McAlpine”. Cijena radova je bila procijenjena na 750.000 britanskih funti što bi u 2020. imalo vrijednost od 46.000.000 britanskih funti. Imao je oko 82000 mjesta. Bio je domaćin mnogih finala nacionalnih takmičenja pod okriljem fudbalskog saveza Engleske. Engleska fudbalska reprezentacija je svoje domaće utakmice igrala tu, a 1966. se baš na Wembleyu okitila titulom svjetskog prvaka, što je jedini veliki trofej u vitrinama. Na Olimpijskim igrama 1948. takmičenja u atletici su se održavala na Wembleyu. Stari je srušen 2003. nakon čega počinje nova, moderna era.
Inicijalni plan za rekonstrukciju je nastao prije Božića 2000. Plan je bio da se završi tokom 2003., ali su finansijski i legalni problemi to odložili. Novi Wembley je završen 9.3.2007. a prva zvanična utakmica je bila između u21 reprezentacija Engleske i Italije 24. marta. Dizajnirali su ga “Populos and Foster and Partners”. Okrunjen je sa 134m visokim Wembley Archom koji estetski služi kao orijentir u cijelom Londonu sa lukom koji nosi više od 75% cjelokupnog krovnog opterećenja. Gradila ga je “Multiplex” kompanija iz Australije po cijeni od 798.000.000 britanskih funti što bi danas iznosilo 1.72 milijarde. Dvije krovne konstrukcije iznad zapadne i istočne tribine, koje su djelomično pokretne, mogu se otvoriti kako bi sunčeva svjetlost doprla i omogućila rast travnatog terena.
No, vratimo se kratko na nas. Upravo će naši momci imati priliku da u nedelju od 16h pojave se na Wembleyu, zaigraju, zablistaju, popnu se u svečanu ložu i podignu trofej. Za nas Wembley nije bio sretan prethodnih 6 puta. Šta više, postao je sinonim za neuspjeh. Tri puta smo gubili finala FA Cupa, dva puta Carabao Cupa, te jednom Community Shield. Liverpool i Manchester City su nas po dva puta savladali, a Arsenal i Leicester po jednom. Da li će Wembley i 7. uzastopni put biti mjesto neuspjeha? Ako je suditi po teoriji velikih brojeva… Vrijeme je. I baš kao što Malo Gusto reče, war is coming.