1. Zdravo Vlado i hvala ti još jednom što govoriš za naše udruženje. Prije nego što se počnemo baviti tekućom sezonom, časkom ćemo se osvrnuti na utakmicu u kome je Chelsea postao šampion Evrope. Kakvo je tvoje viđenje finala, neki tvoj utisak kompletne utakmice? A čujemo da si tom prilikom nosio jedan naš suvenir (nećemo reći navijačima United-a 🙂 ).
Jesam, istina je 🙂 Jasno je za koga sam navijao tog dana.
Finale je bilo tačno onakvo kakvo smo mogli da očekujemo – Tuchel je pogodio sa postavom, a onda mu se dodatno posrećilo sa povredom Thiaga, jer je Christensen po ulasku bio jedan od igrača utakmice (što ga je opet pripremilo da blista na Euru). Pep je sa svoje strane opet nešto izmišljao u ključnoj utakmici i opet izgubio. Deset godina bez trofeja u LŠ sa takvim resursima je zaista ozbiljan teg na njegovom CV-u. Chelsea je imao dosta prilika da prelomi meč ranije i na kraju se malo i kockao, iako mu protivnik nije imao nikakvu jasnu ideju kako da napadne posle povrede Kevina De Bruynea. U svakom slučaju, mislim da je ta utakmica stavila tačku na dilemu o Tuchelu kao velikom treneru – ono što je on uradio za 18 nedelja u klubu je teško opisati rečima. Takođe, posle tri vezane pobede u tri takmičenja, i to takve tri pobede, teza o tome da je Chelsea i pre leta bio bolji tim od Cityja deluje potpuno realistično.
2. Chelsea je ponovo briljirao na fudbalskoj pijaci. Mnogi igrači su napustili klub, dovedeno je jedno pojačanje ali kapitalno – Romelu Lukaku. Očekuje se još dolazak Koundea iz Seville i možda Saula iz Atletica. Šta je Chelsea dobio sa Lukakuom i kako ti gledaš na vođenje kluba kada su transferi u pitanju od strane uprave, prije svega Marine?
Nedolazak štopera u ovom prelaznom roku je veliko iznenađenje za mene. Vrlo sam skeptičan oko Koundea kao trajnog rešenja i vrlo se slažem da onolika odšteta na ovom tržištu ne bi imala ikakvog smisla (ne mislim da nema potencijal, za 30 miliona bi bio dobar transfer, ali za marquee signing nije, a to je potrebno klubu na centralnom beku). Deluje mi da je centralna odbrana postala meki trbuh izuzetno popunjene i snažne ekipe. Azpi ima limite, Thiago još veće, Reece je divan na beku, Antonio je tempirana bomba, Andreas Christensen je odlična opcija 2/3. Chelsea nema prvog centralnog beka (United ih sada ima dva).
Romelu je veliki igrač i sjajan lik, nadam se da će konačno kliknuti u velikom engleskom klubu i odraditi svojih 40+ komada u sezoni (sva takmičenja). On je bio tačno ono što fali, kompatibilan je sa ostatkom korpusa u napadačkoj polovini terena i biće uživanje gledati to.
Velika stvar je odrađena i na prodajama, uvek je bitno raščistiti suvišne, i zbog boljeg rada na treningu i zbog atmosfere. To što su u ovakvom prelaznog roku, kada je ogromna većina držala novčanik pod ključem, dobili novac za sedam igrača (za bar četvoricu i veći nego što je realno) je vrhunski učinak. Na to bih dodao i to da su Biily i Conor otišli u premijerligaške klubove u kojima će imati i vreme i mesto za razvoj je takođe sjajan uspeh i veliki iskorak u odnosu na „hajde u Vitesse“ eru. Kad smo kod toga, pohvalio bih i konačno oslobođenje Van Ginkela, Pantića i još nekolicine.
Chelsea je imao košmarne prelazne rokove sredinom prošle decenije i bukvalno deluje kao da im je dobro došao šamar u vidu UEFA suspenzije. Ne samo što su shvatili da u akademiji ima dovoljno dobrih igrača, nego su i ograničili loše poteze, a povećali broj dobrih. U poslednja tri leta samo Ziyech mi deluje kao greška.
3. Ostaćemo još kod transfera, ovoga puta da pričamo generalno o njima. Možemo reći da su se svi klubovi pojačali i potrošili novac. Tvoj pogled na ovogodišnje ludilo u Engleskoj i Evropi?
Jako čudna situacija. Po imenima spisak transfera je nadrealan, ali su sume koje su se vrtele oko njih vrlo umerene – em su odštete male (često i nula), em su često i plate smanjene u odnosu na prethodne klubove. Zapravo, nijedan od klasičnih blokbastera se nije dogodio (Kane, Mbappe), čak je i Lukaku koštao manje nego što bi koštao u klimi iz neke 2018-2019.
U celoj priči je kao veliki gubitnik izašao City – nisu rešili ključne potrebe (neko ko će dati 50 golova pre svega), a jedini transfer im je žestoko preplaćen (prvi put u poslednjih 7-8 godina; da se razumemo, Grealishova cena je realna iz ugla Ville, kojima je klupska ikona sa važećim ugovorom, čak ni za City to ne bi bio problem da je bilo deo dobrog prelaznog roka, sa još dva prava rešenja, dok ovako samo štrči).
PSG je odradio veliki posao, jer je u pozadini dovođenja Lea i čuvanja Mbappea sistematski popunjena defanzivna polovina tima, a Hakimi je zicer dokazan u dve jake lige. Njihov apsolutni prioritet je uzimanje LŠ i sad su jasni i ubedljivi favoriti.
4. Dok radimo ovaj intervju iza nas su tri kola Premijer lige, Chelsea ima 7 bodova nakon nimalo lagane 3 utakmice na početku. A u naredne tri su Villa, Spurs i City prije nego što raspored bude malo nakloniji za Plavce. Gdje na tabeli vidiš Chelsea poslije šestog kola?
To je potpuno nebitno. Seti se gde su bili u Conteovoj sezoni kad je krenula serija pobeda. Seti se kakva su se ludila dešavala na tabeli prošle godine, dok u januaru City nije došao gde treba. Ono što treba pratiti je kako će se reagovati u toj seriji koja sledi posle – da li mogu opet da vežu 10-12 pobeda, ili da dobiju 15 od sledećih 17. To će nam odgovoriti na pitanje o tituli.
City nema resurse da igra rutinski kao prošle sezone, a povrede i loš prelazni rok deluju preteće. Mislim da će ona noć u Portu koštati skuplje nego što je delovalo tad. Ostala dva kandidata (crvena) imaju jasna ograničenja i morali bi da uđu u neverovatnu formu, uz podbačaj oba plava rivala, da bi imali šansu za titulu.
5. Sve oči su bile uprte u derbi Liverpoola i Chelseaja i utakmica nije razočarala ali da li je suđenje? Možeš li nam reći koje su glavne pouke kada je u pitanju gostovanje Chelseaja na Anfieldu, da li su pokazali da imaju šampionsku DNK, da li je bio crveni i penal James-a itd?
Mislim da se, osim u prvih deset minuta, u oba poluvremena igralo kako je Chelsea hteo. U prvom poluvremenu su bili neuporedivo opasniji, koristili su vertikalnost na sjajan način, i delovalo je da imaju meč pod kontrolom. U drugom poluvremenu Tuchel je išao na bod i izvanredno su neutralisali protivnika, Liverpool skoro da nije imao šansu. Jedan bod na terenu direktong rivala je ok rezultat, ali mislim da je Thomas iz ove utakmice dobio mnogo više od toga.
Što se tiče onoga iz nadoknade prvog poluvremena, pre svega mi je žao što je utakmica svedena posle izuzetnih 45 minuta, što je posledica crvenog kartona.
Što se samog prekršaja tiče, moram da priznam da mi više ništa nije jasno posle nekoliko uzastopnih promena pravila oko igre rukom u 16m. Dve su stvari, lopta pogađa nogu, pa ruku; noga menja pravac kretanja lopte, pa nema vremena za reakciju rukom. Obe te stvari su nešto što nam konstantno objašnjavaju da više nije penal.
Da budem sasvim jasan, meni je ono svakako penal i meni je ono 70-30 crveni. Ali po onome što nam se priča sve vreme u poslednje dve sezone penal ne bi trebalo, a karton ne bi smeo da bude. U prva tri kola nije suđeno desetak čistih igranja rukom. Ništa ne razumem.
6. Ne smijemo zaboraviti da Chelsea igra svjetsko klupsko prvenstvo u decembru. Da li će to uticati na eventualnu borbu za titulu ili Chelsea-jev roster to može podnjeti? Napomena, ovo je jedan od trofeja koji fali u zbirci i Plavci će sigurno dati sve od sebe da ga osvoje.
Bilo bi veliko čudo da ne osvoje. Razne stvari će uticati, i to takmičenje i AFCON, i kvalifikacije širom sveta (obe Amerike imaju dodatni termin kraj januara/početak februara), i januarski prelazni rok… Još više kretanje pandemije i propisa od zemlje do zemlje, isprati samo ovaj cirkus sa suspenzijom južnoameričkim igračima u PL.
Svaki klub će morati da postupa pametno i razmišlja dva koraka unapred, a opet kako razmišljati dva koraka unapred kad nemaš uticaj na odluke koje donosi neko sa strane. Upravo će ta nenormalnost okolnosti učiniti sezonu neizvesnijom.
7. Moramo se dotaći i VAR-a za ovu sezonu. Utisak je da je na početku prvenstva manje kontraverzi u odnosu na prošlu i da su promjene napravile pomak a i sudije su godinu dana iskusnije. Po tebi, da li je VAR sistem koji unazađuje ili unapređuje igru i da li su engleske sudije dorasle pravilnoj upotrebi sistema?
VAR je neophodan iz vrlo prostog razloga – ako kamere snime sudijsku grešku (a godinama unazad uvek je snime), više nema skrivanja, a naravno da ne želim da mi sudija kroji rezultat. Poslednje večeri evropskih kvalifikacija tri puta su pomoćnici poništavali golove pogrešno mašući ofsajde, a VAR ih je zatim ipak priznavao. Korist je više nego očigledna. Jedini problem je odlaganje radosti i nedostatak uniformne nadoknade vremena (merenje vremena je i inače veliki problem fudbala i još jedan faktor gde sudija sam kroji utakmicu). Kočenje ritma utakmice je glupost – seku ga i povrede, pauze za osveženje i slične stvari. U krajnjoj liniji, fudbal nije ni izbliza najdinamičniji sport (košarka, da o hokeju ne pričam, a oba imaju pregled).
Englezi su pogrešno shvatili VAR od starta, poništili su osnovni postulat igre koji kaže – glavni sudija donosi konačnu odluku (ono A u VAR znači Assistant, dakle isti nivo kao pomoćni sudija sa zastavicom – on ti kaže svoje mišljenje, a ti kao glavni proceniš). To se sada malo promenilo.
Da bi bilo stvarno dobro, ceo proces treba da bude javan, kao u drugim sportovima. Da čujemo šta pričaju. Da sudija objasni ZAŠTO je doneo odluku, i ne samo kad je uključen VAR. Mnogo veći problem od VAR (mnogi su to brkali prethodnih sezona) su ove sulude promene pravila. Dokumentovano je da je za prethodnih 6 godina bilo više promena nego od Drugog svetskog rata do 2015.
8. Prošle godine smo pričali o Lampardu i ti si rekao da on nije dorastao ovom nivou, bar ne u ovom momentu svoje menadžerske karijere i to se ispostavilo kao tačno. Njega je nasljedio Tuchel koji je napravio nešto što nijedan navijač i simpatizer Plavaca nije mogao zamisliti u najluđim snovima. Možeš li nam reći nešto o menadžerskim vrlinama i manama Thomasa?
Thomas je lud, odatle sve počinje. Nisam siguran da bi mi bilo lako da se družim sa njim, jer zaista deluje kao da se ne uzdržava previše, ali siguran sam da bih voleo da radim s njim. Mozak mu jako brzo radi, čita protivnika u realnom vremenu, čita svoju ekipu, odlično ispravlja stvari u hodu. U nekoj drugoj eri bi mogao da potraje u klubu i 30 godina, ali danas je to mnogo teže (opet, mali su izgledi da bi ranije i dobio posao), svi su mnogo osetljiviji, ne shvata se koncept većeg dobra. Mislim, šta da vam pričam, najvijate za klub u kojem trener od šampiona do problema stigne za tri nedelje (Conte je specijalni slučaj, bio je problem i pola godine pre titule), osećate to bolje od mene.
Ključ njegovog uspeha je u tome što nije rigidan, a to je retka osobina u ovoj eri (nije slučajno što je drugi elitni trener sa istom osobinom njegov pulen na klupi Bayerna). Fudbal se oko 2008. sasvim promenio (mnogi toga i dalje nisu svesni, ali to je druga i jako duga tema). Novi fudbal je nemerljivo bolji od starog, kvalitetniji, inteligentniji, donosi jasniji sistem nagrade za dobar rad. Ima mnogo igrača iz starog doba kojima bi ovo sada više odgovaralo, ali još više onih kojima ne bi.
Najveća mana novog fudbala je rigidnost, koja kreće od dobrog dela najvećih umova, i širi se na njihove pristalice. Kad su rigidni fanatici, kao Bielsa ili Zeman, to i nije problem, oni su profesori, kojima je podučavanje važnije od rezultata, zato ih i ne dovode veliki klubovi, a opet toliko od njih može da se nauči. Ali kad su rigidni nosioci modernosti, kao Pep i Klopp, to jeste problem , i to velik. Prvo, mnogo šira publika nauči pogrešno. Drugo, njihovi sopstveni klubovi plate cenu, jer nemaju mogućnost da dominiraju kako bi mogli uz malo fleksibilnosti.
Tuchel je našao sjajno mesto za svoj koncept, veoma dubok tim vrlo pristojnog kvaliteta, a lišen superzvezda. Analizirajte deset Tuchelovih utakmica protiv elitnih rivala (City, Real, Atletico, Pool,
United) i videćete kako se prilagođavao svakom protivniku. Često čujem kako neko neće da se prilagođava, kao da to znači potčiniti se. Naprotiv, to znači upoznati protivnikove vrline i pre svega mane, i znati šta treba raditi, a šta ne. Ako se osvrnete na pomenute utakmice, videćete da je njegov tim igrao na razne načine, ali po pravilu dobro, dok su protivnici najčešće igrali najgore utakmice sezone i bili potpuno nemoćni (dva madridska tima su bukvalno dobila nastavu uživo).
Chelsea je i sa Frankom imao resurse da se prilagođava i tako lomi protivnike, ali on to nije umeo. Jednostavno, nije imao gde ni od koga da to nauči, a nije imao ni predispozicije, on je prototipni
predstavnik tog pre-2008 fudbala. U PL ima bar 10 klubova u kojima bi odlično legao, ali ovakav Chelsea to nije.
Ono gde će Tuchel morati da se još razvija jeste ona druga strana, ono u čemu je recimo Pep doktor – kako sa što manje trošenja energije uverljivo pobediti slabijeg od sebe. Da se Pepov City zameni na sezonu sa PSG, ne bi me iznenadilo kada bi uzeo svih 114 bodova u Ligue 1. Tuchel i dalje nema tu rutinu da izađe na teren protiv autsajdera i slomi mu volju za 15 minuta.
9. Utisak je da je Chelsea jako brzo odradio rebuilding nakon odlaska Hazarda i ostalih nosioca i da ova ekipa tek treba da ostvari pun potencijal. Da li vidiš Chelsea u narednih 5 godina da preuzima štafetu od City-ja i vlada Engleskim fudbalom?
Ne. City je dominirao iz nekoliko razloga. Prvo, imaju stvarno mnogo novca (s tim u vezi – United, koji ima još više novca, ima vertikalu Glazeri-Woodward-Ole kao trajnu kočnicu već 12-8-3 godine). Drugo, imaju dobar održivi plan razvoja, dve godine pre nego što je Pep zaista došao, oni su počeli da spremaju strukturu za njega i da dovode igrače po njegovom, a ne po ukusu aktuelnog trenera. Ako ostane do 2023, toće biti dobrih devet godina jednog koherentnog sistema, kojije opet naslonjen na prethodno utrošenih 600 miliona i neverovatnu infrastrukturu.
Ako sve to znamo, tri titule koje su osvojili od te jeseni 2014. zaista ne deluju posebno impresivno, još manje ako se konstatuje da ka trećoj ide tim koji menja trenere i pravac kretanja svako malo, da je jednu plus LŠ osvojio tim čiji budžet je 40 posto manji i kojeg je pogurala jedna panična reakcija njihovih starih prijatelja u Kataloniji (Coutinho), a onu preostalu klub koji pre toga nikad ništa nije uzeo i ima triput manji budžet (ali neuporedivo bolji skauting, što iznova dokazuje).
Chelsea nikad više (osim ako dođe do dramatične promene vlasnika) neće imati tu vrstu prednosti u odnosu na ostale (imali su je u prve 3-4 Romanove godine), pa će više zavisiti od učinka ostalih. Još nešto, Chelsea je normalan klub, sa bogatim gazdom, ali takvih je bilo uvek. Nema pritiska da se uzme sve i stalno, a od 2012. generalno je pritisak popustio. Za trajnu dominaciju mora da ti se poklopi što šta, kao kad je prvo Liverpool, a posle United odjednom imao i najboljeg trenera i najbolji igrački kadar i najviše para i naviku osvajanja svega. Mislim da to nećemo viđati više, pre će krenuti Superliga nego što će neko opet zasesti i osvojiti 7 u 9 ili 13 u 20. Ne zaboravite da je od kad su u paketu iz Uniteda otišli Cristiano Ronaldo i Tevez titula u Premijer ligi odbranjena samo jednom u 12 sezona (City 2019), dok je u 16 godina pre toga vladajući prvak osvojio titulu sedam puta. Elita Premijer lige je retko bila tako jako kao oni iz Serie A ili La Lige u svojim dobima, ali je dubina već dugo nepristojno velika.
10. I za kraj jedno vrlo jednostavno pitanje: Chelsea osvaja Premijer ligu – da ili ne?
Teško mi je da dam jednostavan odgovor. Ako gledam kombo trenera i tima, Chelsea je najbolji u ligi, i to sa pristojnom razlikom u odnosu na City i United. Ali, Pepov donji prag bodova je veoma visok, ima tim koji ume da pobeđuje, plus su sigurno svesni da ove sezone LŠ nije u njihovom dometu.
Sa druge strane United ima limitiranog trenera i zjapeću rupu na sredini terena, ali postoje tri faktora – prvo dobro su kupovali tri leta u nizu i krpili se deo po deo; još važnije: na već sakupljenu gomilu premium igrača dodali su CR mašinu, kojoj zapravo odgovara slabost trenera i sistema, i koja će biti ključ protiv onih donjih 10; i konačno, Pogbi ugovor ističe, a Ronaldo je doveden, čitaj: oni su all:in za ovu sezonu.
Iako niko više neće biti u toj priči (Poolove šanse za titulu su minimalne, nisu se dovoljno pojačali, ali me ne bi iznenadilo da završi iznad nekog od ova tri), u ligi postoji još bar 5-6 (a možda i 7-8) vrlo kompetitivnih ekipa, sa kojima će biti povuci-potegni. Dodajte na to one nenormalne faktore iz šestog pitanja i jasno je da će sezona biti dosta luđa nego prethodnih nekoliko.
Ako moram da tipujem sad, posle tri kola, moj tip je Chelsea. Ali šetnja do titule kao 4/5 prethodnih prvaka bi bila šok.